SPT Analyzer

SPT Analyzer bir aletli SPT roduna transfer edilen enerjiyi ölçer. Bu, rodlara standart %60 enerji transferi için ölüçülen N-değerinin ayarlanmasına izin verir. Farklı SPT teçrizatlarından çeşitli verimlilikler için denkleştirme ve çekiç tipleri, geoteknik dizaynlarda kullanılan toprak mukavemetinin güvenilirliğini hesaplar.

Bu enstruman, iki gerilme ölçer köprü ve iki piezodirençli akselerometre ile donatılmış bir SPT rodunun bölgesel montajını kapsar. Bu sensörler transfer edilen enerjinin hesaplanması için zorunlu olan kuvvet ve hız sinyallerini elde eder ve onları SPT Analyzer’ a transfer eder. Ekipman aydınlık, küçüktür ve klavye olarak ikiye katlanan yüksek çözünürlüklü bir dokunmatik ekran ile çalışır. SPT Analyzer very analizi için PDA Software Suite’ e sahiptir.

Bu proje (Zemin olaylarının belgelendirilmesi 17 Ağustos 1999 Kocaeli, Türkiye Depremi sonuçlarını sekteye uğratmıştır) Türkiye ve Amerika’ daki hükümet birimlerinin ve araştırma üniversitelerinin işbirliğiydi. “Kişisel olarak bu önemli projedeki destekleri için PDI’ a bir kez daha teşekkür etmek isterim. Evet, getçekten Rodolfo (n.e.: Rodolfo Sancio) harika bir iş yaptı, fakat bu sizing ekipmanınızdı ve bunun eğitim buna olanak sağladı. (…) bu ekipmanın ispat edilmiş faydası (…) meslak tarafından N60 numaralarının elde ediliş olması için mümkün olan güvenilirlik asla göz ardı edilemez. Yardımınız için tekrar teşekkürler.” - Jonathan D. Bray, Professor, U.C. Berkeley

SPT Analyzer EN ISO 22476-3:2005 ile uyumludur. ASTM D1586 enerji ölçümü kullanılarak SPT testinden sonuçların normalizasyonunu önerir. Bu testler kumun sıvılaşma potansiyelini belirlemek için yapıldığında, sadece D6066M önermez, fakat normalizasyonu zorunlu kılar. ASTM D4633 , sadece kuvvet ve hız ölçümleri tarafından olan N değerlerinin normalizasyonu için, belirlenen enerji metodu Kabul edilebilir der.